https://kredyt123.pl/upadlosc-konsumencka

Odwiedzając fora o problematyce finansowej i kredytowej coraz to częściej możemy się natknąć na pytanie, co to jest upadłość konsumencka. W tym krótkim paragrafie chcemy rzucić ociupinę światła na przedmiotowe zagadnienie. W nieskomplikowanych słowach możemy, bowiem mówić o ogłoszeniu bankructwa. Instytucja ta była znana już uprzednio w polskim systemie prawnym, lecz do tej chwili mogły z niej korzystać jedynie podmioty prowadzące firmę (np. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością). Aktualnie (a dokładniej od końca grudnia 2009 roku) o obwieszczenie upadłości mogą się starać także osoby indywidualne - konsumenci.

Niemniej jednak, aby upadłość konsumencka stała się faktem każda osoba, która się o nią stara musi spełnić szereg przesłanek. Wstępnie pozostaje wykazać, że jesteśmy niewypłacalni (znaczy to, iż ze swoich przychodów nie jesteśmy w stanie regulować naszych comiesięcznych deklaracji - klasyczny przykład osób, które wzięły wiele zobowiązań i kwoty rat przewyższają pozyskiwane dochody). W następnej kolejności w treści uzasadniania wnioski, jaki będziemy wnosić w sądzie musimy wskazać, że zadłużenie powstało bez naszej ewidentnej winy, np. padliśmy ofiarą oszustwa lub pożyczek z lichwiarskim procentem.

Upadłość konsumencka to temat rzeka i przy wnoszeniu odpowiedniego wniosku potrzebna jest fachowa wiedza. Wobec tego słusznym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy fachowego pełnomocnika w osobie adwokata lub radcy prawnego.