zrodlo imp

Badając fora o problematyce finansowej i kredytowej coraz to częściej możemy się natknąć na zapytanie, co to jest upadłość konsumencka. W tym krótkim artykule będę się starać rzucić ociupinę światła na przedmiotowe zagadnienie. W prostych słowach możemy, bowiem mówić o przeprowadzeniu bankructwa. Instytucja ta była znana już wcześniej w naszym systemie prawnym, jednakże do tej pory mogły z niej skorzystać tylko podmioty prowadzące firmę (np. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością). W chwili obecnej (a dokładniej z końcem grudnia 2009 r.) o ogłoszenie upadłości mogą się starać także osoby prywatne - konsumenci.

Jednak, aby upadłość konsumencka stała się faktem każda jednostka, która się o nią stara musi zrealizować szereg przesłanek. Po pierwsze należy uwidocznić, iż jesteśmy niewypłacalni (znaczy to, że ze swoich dochodów nie jesteśmy w stanie opłacać naszych comiesięcznych deklaracji - klasyczny przykład jednostek, które wzięły dużo zobowiązań i kwoty rat przewyższają uzyskiwane przychody). W dalszej kolejności w treści uzasadniania wnioski, jaki będziemy składać w sądzie musimy wskazać, iż zadłużenie powstało w sposób przez nas niezawiniony, np. padliśmy ofiarą oszustwa lub pożyczek z lichwiarskim procentem.

Upadłość konsumencka to zagadnienie rzeka i przy wnoszeniu stosownego wniosku potrzebna jest fachowa wiedza. Wobec tego odpowiednim wyjściem jest korzystanie z pomocy kompetentnego pełnomocnika w osobie adwokata lub radcy prawnego.